ISTQB CTEL – Шо Quality?

Уявімо, що ми з вами, для чогось або когось, починаємо процес покращення чогось, щоб щось стало краще 🤔 Звісно мова все ще про тестування 😄. При всій своїй невинно прекрасній простоті, саме з цим рівнем чіткості досить часто доводиться мати справу у практиці професійного “покращувача-процесів-тестування”.
І якщо ми хочемо корисних змін у процес то задаємось запитаннями: “навіщо ці зміни?”, “що ми власне збираємось змінювати на краще?”. Причому саме у такій послідовності: спочатку ціль, потім предмет, і вже потім засоби та все інше.
З першим питанням “навіщо” – вже трохи розібрались в попередньому пості, давайте спробуємо глибше розібратись з другим: “ШО?”

В питаннях покращення, як і у всьому, що стосується тестування, наріжним каменем виступає якість.
На ранніх етапах знайомства із тестуванням (ISTQB Foundation) ми вчимось описувати незрозумілу та аморфну якість програмного забезпечення за допомогою детермінованих атрибутів. Разом із професійним дорослішанням (ISTQB Advanced) в нас все краще й краще виходить цю якість вимірювати. І, нарешті, досягаючи рівня експерта (ISTQB Expert), ми дізнаємось, що наше стале розуміння якості не є таким вже однозначним, бо навіть зберігаючи всі свої атрибути, якість може виглядати дуже по різному для різних компаній та проектів.
Метафорою в даному випадку є роздоріжжя. Ми визначили мету подорожі (навіщо нам покращувати тестування) та вже точно вирішили вирушати в дорогу (покращувати), але ось за 100 метрів від початку шляху зустріли вказівник: шляхів декілька й всі вони різні.
Кожен з таких шляхів – це різний фокус та пріоритети у сприйнятті якості тією організацією, для якої ви збираєтесь покращувати процеси тестування.

ISTQB Expert Level виділяє п’ять кутів зору на якість, в контексті покращення процесів тестування:
📦 Продуктовий. Здебільшого фокусується на нефункціональних характеристиках якості, таких як наприклад ефективність, супроводженість, мобільність продукту.
⚙️ Виробничий. Фокус на повторюваних ефективних процесах, які забезпечують відповідність продукту вимогам.
👤 Користувацький. В голові кута – рівень задоволення користувачів від продукту.
💰 Ціннісний. Про баланс між якістю та вартістю.
🧘 Трансцендентний. Або “інтегральний” – про поширення контексту якості продукту на непряму користь від нього всьому суспільству.

Нам на практиці поки що, нажаль, не доводилось консультувати з приводу покращення тестування організації, які орієнтувались би на “трансцендентну” якість 🙂 але зо всіма іншими кутами зору на якість, так чи інакше маємо справу.

Ось що каже з цього приводу ISTQB: “Кожен раз ми повинні питати себе: яку найбільшу кількість атрибутів якості (📦) ми можемо впровадити для вирішення задач наших користувачів (👤) підтримуючи при цьому найкраще співвідношення вартості та вигоди (💰) та слідуючи ефективному та повторюваному процесу виробництва (⚙️)”

І хоч дійсно, здебільшого ми так і маємо справу з балансом між різними аспектами якості, все ж таки коректне визначення того чим є якість для цільової організації – може суттєво вплинути на стратегію впровадження покращень: методи й інструменти, ресурси, KPI для вимірювання успішності впроваджених змін.

А який присмак має якість на вашому проекті?

17 Серпня 2020
Автор: 
  • Хіба “Хиба” ?
  • Про уміння шукати інформацію
  • Let the search be with you
  • Тестові метрики на раз-два-три

Залишити коментар

Залишити вiдгук