
Ранок добрий 😊
Сьогодні мова піде про часто нехтуваний але дуже важливий вид тестування – static.
🔍 Пам’ятайте:
✅ Якщо динамічне тестування вимагає запуску ПЗ, то під час статичного ми мануально (review) або інструментально (static analysis) оцінюємо код та інші робочі продукти.
✅ Які робочі продукти можна статично протестувати? Фактично будь-які: специфікацію, юзер сторі, архітектуру й дизайн, моделі, код, тестову документацію, контракти, плани і тд.
✅ Статичне тестування реалізовує принцип early testing, що майже завжди економічно вигідно для проекту. Окрім цього є низка інших переваг: знаходження специфічних дефектів, запобігання дефектів у вимогах, дизайні та коді, збільшення продуктивності команди, покращення комунікації в команді.
✅ Динамічне тестування не є менш чи більш важливим за статичне – ці два типи є компліментарними й чудово доповнюють один одного, знаходячи різного роду дефекти.
✅ Reviews варіюється від неформального до дуже формального (informal -> walkthrough -> technical -> inspection). Загалом, це процес (планування, зустріч, фікс дефектів та звітування) оцінювання робочого продукту групою осіб з призначеними ролями (Author, Reviewer, Leader, Manager, Moderator, Scribe, Reader). Процес та ролі варіюються в залежності від рівня формальності review. Якщо informal review може взагалі не документуватись, то inspection містить навіть формальні правила, чеклісти, а також entry & exit criteria.
✅ Існує низка технік, якими користуються при проведенні review. Найпопулярніші з них:
ad hoc – проводиться без попередньої підготовки з мінімумом інформації й залежить від навичок тестувальників;
checklist-based – систематична техніка пошуку дефектів на основі переліку потенційних вразливих місць;
scenarios and dry runs – структуровані керівні вказівки як правильно розглядати робочий продукт;
perspective-based – емпірично найбільш ефективна техніка, що дозволяє рецензувати продукт з різних перспектив (кінцевого користувача, маркетингу, тестування, дизайну, підтримки і т.п.);
role-based – розгляд продукту з точки зору ролі користувача (досвідчений, недосвідчений, старша людина, дитина і т.п.) чи працівника компанії (адміністратор, менеджер і т.п.).
✅ Завжди слідуйте рекомендаціям:
- встановлюйте чіткі цілі;
- вибирайте ті типи review та техніки, які відповідають вашим цілям;
- великі робочі продукти розділяйте на менші частини для review;
- виділяйте достатньо часу на підготовку, тренінги, особливо до technical review, inspection;
- залучайте правильних людей, тестувальники є цінними оглядачами;
- добивайтесь підтримки збоку компанії та менеджменту;
- працюйте в атмосфері конструктиву та довіри.
🧐 Пишіть нам, чи ви практикуєте статичне тестування та в якому вигляді воно проходить? ⬇️