Навіщо я це знаю?

Протягом мого професійного дорослішання еволюціонував й мій світогляд (звісно ж не тільки професійний, але тут мова саме про нього 😎). Так на початку своєї кар’єри тестувальника я не вважав за потрібне аж дуже глибоко розбиратись із бізнес аспектами тих систем, що я тестував, здавалось, що фундаментальні теоретичні знання з тестування в змозі надати мені все необхідне для того щоб протестувати будь яку систему незважаючи на її бізнес контекст. Навіть незважаючи на те, що перший проект був дуже серйозним та пов’язаним з медичними системами, й мене та інших серйозно готували, надаючи базові знання про роботу кліник та лабораторій – всі проф. терміни з області мікробіології та радіології сприймались здебільшого як весела (насправді ні) подорож тестового користувача Веніаміна від реєстратури 🏥 та мікробіологічних посівів на різні реагенти, до біопсії, радіології та бірки 👻. Якби мене тоді спитали: для чого взагалі робиться софт й навіщо ти його тестуєш, то відповідь була б про автоматизацію й про зменшення кількості дефектів.

Трохи пізніше, всього лише за декілька років 🐢, коли в hr-системах компанії я вже значився тест-лідом, а за внутрішніми відчуттями нарешті доріс до мідла – мені почало здаватись, що софт робиться не тільки і навіть не стільки заради автоматизації, а скоріше для вирішення проблем. Ще за декілька років це відчуття остаточно сформувалось в розуміння того, що я працюю з людьми і для людей, а не лише з інформаційними системами для зменшення їх ентропії. На той час окрім “Test Lead” я ще називався QA Consultant й на телеком проекті додатково до, власне, тестування BSS та OSS систем на різних сегментах абонентської мережі, цілком успішно приймав участь у впровадженні проектів з автоматизації прикордонного fraud моніторинга та автоматизації тестування регіональних тарифних планів за допомогою програмно-апаратного комплексу що здатен створювати MO, MT cals, SMS, MMS, GPRS сесії та інше із визначеною сімкою в визначеному географічному пункті. Приблизно тоді й внутрішній QA нарешті погодився називатись сеньйором.

Наступні проекти були різними як за технологічною складовою, так і за типом бізнес проблематики, яку вони вирішували. А щодо мене, то від лейби “senior test manager” й далі – я почав чути голоса… 🔉 Тобто почав по справжньому “чути” бізнес, спочатку користувачів, а потім й замовників. Наприклад мій поточний CRM проект навчив мене дуже добре розуміти що мають на увазі всі ці люди навколо, коли через кожне слово кажуть тобі про якісь “опортьюніті” або “ліди”, розуміти що “лідген” це не ім’я а професія, не всміхатись при згадуванні “воронки продажів”, та розрізняти RFI з RFP. Також дуже мотивують інтенсивно розбиратись з бізнес проблематикою різні пре-сейли та proof-of-concept. Наприклад рік тому довелось базово розібратись із основними типами деривативів: форвардними та фьючерсними контрактами, опціонами та свопами. І хоча ця інформація зі сфери фінансів вже забулась, але на той момент  її використання на етапі пресейлу було важливим для коректного розуміння бізнес проблематики.

Замість висновка:

Навіщо ж я знаю всі ці дивні слова з інших професій? Хіба ж недостатньо знати що таке верифікація та валідація, й чим вони відрізняються – це ж безпосередньо стосується професії тестувальника?

Виявляється – недостатньо. Тестування – не є самодостатньою дисципліною, й область його застосування прикладна. А прикладається воно, образно кажучи, як лист подорожника 🍀 до розробки, і як охоронний амулет 🧿 для бізнесу й користувачів. Тому врешті решт треба добре розбиратися як в технологіях, які задіяні в створенні програмних засобів, так і в проблемах, які за допомогою цих програмних засобів мають вирішуватись.

В свою чергу, професійне зростання, або ж еволюція тестувальника торкається не лише навичок користування інструментами й розуміння технологічного стеку, але й справжньої зацікавленості в засадах бізнесу, й поставленої перед ним проблематики.


Бонус:

Емпірична шкала професійної зрілості тестувальника (не враховуючи технічні навички):
(junior) -> Фундаментальна теорія тестування та застосування її на практиці

(middle) -> Розуміння проблематики

(senior) -> Розуміння мотивації задіяних людей

(expert) -> Розуміння бізнесу

А ви вже говорите з бізнесом однією мовою?

Позначки:,
4 Травня 2020
Автор: 
  • CTFL 1. Fundamentals of Testing
  • The European Software Testing Awards – Finalist
  • Transparency
  • Яка відстань до “горизонту” в багах?

Залишити коментар

Залишити вiдгук