Високі стандарти

Кожен день ми прокидаємось, навпомацки вимикаючи будильник в телефоні, який зроблений за їхніми вказівками. Заварюємо горнятко запашної кави, перемеленої та обсмаженої на підприємстві згідно їхніх рекомендацій. Подорожуємо на роботу, навчання або спорт на транспорті, кожна деталь якого була суворо їми проконтрольована. Вмикаємо компьютер й віддаємо їм належну дань, втілюючи у життя якісь із їх настанов.
Хто ж ці загадкові “вони”: масони, тамплієри, таємний світовий уряд чи може прибульці?..

Ні, це всього лише стандарти. Ну як “всього лише”.. Вони й справді всюди 🙂 Стандартизація дозволила людству перейти до масового виробництва. Саме завдяки стандартам абсолютно різні люди на різних кінцях світу можуть зрозуміти один одного й приготувати однаковий бігмак, а інші люди можуть перевірити, чи цей бігмак дійсно трушний – за об’єктивними вимірюваними критеріями.

Професія тестувальника має безпосереднє відношення до стандартів: по перше нам часто доводиться вимірювати ступінь відповідності продукту певним критеріям зазначеним у стандарті, а по друге – фундамент нашої діяльності так само регулюється різними стандартами, які визначають:
👉 загальний словник термінів для того, щоб всі тестувальники світу могли порозумітись;
👉 модель якості ПЗ;
👉 перелік та шаблони тестової документації;
👉 методи розробки тестових сценаріїв;
👉 багато чого іншого.
Саме про такі стандарти, визначальні для нашої професії, ми й поговоримо. Цим постом розпочинаємо серію матеріалів про стандарти, причетні до того, що ми знаємо тестування саме таким, яким воно є зараз.

І для початку пригадаємо найпоширеніші абревіатури, які ми зустрічаємо майже кожен раз після слова “стандарт”, та перед його індексом 🙂 Ось вони:

🇨🇭 ISO – The International Organization for Standardization. Організація. Працює в 164 країнах та має головний офіс в Женеві. ISO створила та опублікувала більше 20000 міжнародних стандартів (23147 на даний момент), що регулюють безліч аспектів виробничої та іншої діяльності у всіх сферах, від технологій та нашої рідної якості – до виробництва, землеробства та охорони здоров’я.
🇺🇸 IEEE – The Institute of Electrical and Electronics Engineers. Організація. На початок 2020 нараховує 419000 членів в більш ніж 160 країнах світу. В розробці стандартів спеціалізується на інформаційних технологіях, телекомунікаціях та виробленні енергії. Налічує понад 1300 вже впроваджених стандартів та понад 600 в розробці.
🇺🇸 CMM – The Capability Maturity Model. Модель. Розроблена на замовлення уряду та військових, як інструмент для об’єктивної оцінки рівня зрілості компанії розробника ПЗ в якості потенційного виконавця контракту, ще в далекому 1986-му. Але з того часу набула шаленої всесвітньої популярності, була перероблена та адаптована (CMMi), та де-факто є стандартом сертифікації рівня зрілості організацій, причому вже не тільки в сфері розробки ПЗ.
🇺🇸 SEI and ANSI – The Software Engineering Institute and the American National Standards Institute. Організації. Перша фокусується саме на інноваціях в софті та була започаткована як проект міністерства оборони, друга – на стандартизації всього й вся в національній юрисдикції Штатів.
🇬🇧 ISTQB – International Software Testing Qualification Board. Організація. Де-юре ця організація не має нічого спільного із стандартами в їх загальному визначенні, але де-факто ISTQB таки є стандартом в сертифікації компетенцій тестувальників по всьому світу. Про це говорять цифри: на кінець 2019-го – у 120 країнах більше ніж 920000 екзаменів, з них за результатами 673000 видані сертифікати.

В наступних серіях плануємо розібратись вже з цілком конкретними стандартами, якими керуються тестувальники в своїй роботі.
Чи цікава вам тема стандартів?

Позначки:, ,
21 Квітня 2020
Автор: 
  • Софт, що ним соколи й дракони скеровані
  • Рівні логування
  • Інтеграційне тестування
  • Годнота

Залишити коментар

Залишити вiдгук